Pořiďte si levné a kvalitní palubky na jakoukoliv stavbu.

Třetí Československá republika

Třetí Československá republika

Příspěvekod Semy » pon 17. led 2011 9:27:28

V období 1945–1948 se naše státní uspořádání nazívalo Třetí Československá republika. Bylo to období po skončení války a před nastoupení komunistické vlády. jak moc se může za tak krátkou dobu země změnit. Ač se nejdříve jevilo, že země bude obnovena v tzv. předmnichovských hranicích, nakonec závislost na Sovětském svazu vedla k absolutnímu nástupumu komunistické strany.
Semy
 
Příspěvky: 28
Registrován: pon 17. led 2011 7:15:54

Re: Třetí Československá republika

Příspěvekod Tita Iuventia Martia » pon 21. úno 2011 10:24:44

No, tak o naproste zavislosti by se dalo polemizovat, predevsim byl problem v tom, ze jsme si Komunisty sami zvolili ve svobodnych volbach a unor 1948 byl na svete. 40 let jsme tu pak meli Komunistu...

Netvrdim, ze povalecne Cesko Slovensko na tom bylo ekonomicky dobre, to nikoliv, ale nebylo tu jenom jedno vychodisko, SSSR. Vzdyt jsme odmitli, tusim ze to byl Marshaluv plan ze strany USA, slo o hospodarskou pomoc...
Titvs Iventivs Mrtivs (Radka Hlavacova)
Castra Romana, o.s.
www.castraromana.cz
"Concordia militvm"
Tita Iuventia Martia
 
Příspěvky: 83
Registrován: sob 19. úno 2011 19:59:11
Bydliště: Praha

Re: Třetí Československá republika

Příspěvekod Žoldák » pon 07. bře 2011 16:59:40

Ono to bylo kapku jinak, vážení.

Komunisté vyhráli volby v r. 1946 mimo jiné proto, že byli stranou, která neměla možnost se za protektorátu "namočit" do spolupráce s Němci. Navíc je třeba chápat rozdílně komunisty v odboji za války a komunisty po r. 1948.

O tom, že by Československo bylo po válce nějak výrazně ekonomicky slabé se dá s úspěchem pochybovat. Náš průmysl nebyl na rozdíl od většiny Evropy poškozen válkou, byl zde dostatek kvalifikovaných pracovníků (nesmíme zapomínat, že se nás de facto nedotkly válečné ztráty) a z doby před válkou jsme měli obrovský kredit po většině světa jako průmyslový stát. Bohužel, po válce byl problém s potravinami, který Evropa a USA řešily tzv. Marshallovým plánem. Ten bohužel ČSR na nátlak komunistů řízených z Moskvy odmítla, čímž se stala závislou na dodávkách potravin z Ruska.

A v neposlední řadě hrálo roli i to, že jsme byli v sovětském okupačním sektoru, ve kterém Moskva uplatnila bezezbytku svůj vliv a spustila budování socialismu an gro. Jak to dopadlo vidíme sami.
Žoldák
 
Příspěvky: 36
Registrován: pon 07. bře 2011 16:28:22

Re: Třetí Československá republika

Příspěvekod Kapitán Konrád » čtv 24. bře 2011 15:54:58

Jen v rychlosti doplním
1) komunistický odboj : Komunistický odboj v Lodýně ano. V Moskvě seděl Gottwald a posílal do protektorátu vůli kremelského pána. Domácí odboj byl řízen z Moskvy. Tedy do "akce Barbarossa" byla válka označena za válku kapitalistickou, za kterou si kapitalisté můžou sami a odboj se neměl angažovat...neangažoval se. Poté Moskva obrátila a odboj dostal zelenou. Takže za žádné hrdiny bych je nepokládal.

2) Hospodářská situace: Ano, byla špatná! Na české území sice nepadaly bomby ale průmysl byl tvrdě militarizován, potraviny byly hromadně odváženy do říše, dělnictvo původně zváno a lákáno, poté odváženo též do říše. Celý český stát byl drancován, aby mohl nakrmit německou válečnou mašinerii.Dále zde fungoval přídělový systém...

3) ohledně redistribuce potravin nezapomínjte na UNRRA

4) Komunisti po válce získávali voličstvo téměř v celé Evropě, například ve Francii byla velmi silná komunistická strana. Po každé válce má levice navrch a SSSR byl přeci hlavním vítězem na Hitlerem.
Také u nás byly zakázány pravicové strany (například strana agrární, tedy strana s voličskou základnou na venkově, nejsilnější prvorepubliková strana) a venkovský lid, povzbuzen pozemkovou reformou volil koho? Komunisty.

5) Prezident Beneš (podle mého názoru) špatně pochopil Stalinovi záměry a smlouvou se Sovětským svazem chtěl předejít bolševizaci země. Chybou byl samozřejmě i Košický vládní program.
Důvod jeho orientace na SSSR je nutno spatřovat v Mnichově. Mnichov byl pro Beneše noční můrou, katasrofou a především zradou západu a jeho milované Francie. Jediný kdo se na Mnichově nepodílel byl Sovětský svaz...
Kapitán Konrád
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 24. bře 2011 15:01:48


Zpět na Politika, organizace a diplomacie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron
TorriaCars Profi-diagnostika Inzerec nářadí