Pořiďte si levné a kvalitní palubky na jakoukoliv stavbu.

Plat římského vojáka

Období týkající se historie lidstva od asi 3500 př. nl až 476 nl. V tomto období došlo do vzniku a pádu velkých civilizací (Řecko, Egypt, Řím,..)

Plat římského vojáka

Příspěvekod Tita Iuventia Martia » sob 12. bře 2011 19:44:46

Platy vojáků jsou, z dnešního pohledu, jedním z nejobtížněji pochopitelných aspektů služby v tehdejší armádě. První obnos peněz, který rekrut obdržel bylo viaticum. Zachovali se nám záznamy o rekrutech, kteří vstoupili do pomocných sborů (Auxilia) a obdrželi 3 aurei (75 denarii). V případě legií se nám, bohužel, o tomto nedochovaly žádné jednoznačné důkazy, ale obecně se předpokládá že "viaticum" za vstup do služby mělo stejnou výši. Věří se, že alespoň do vlády císaře Septimia Severa zůstávalo "viaticum" na úrovni 75 denarii.

Co se běžného platu římského vojáka týče, není známo zda mohly být povinně strhávány nějaké částky za stravování, vybavení a na další účely. Situace se čas od času měnila, a s postupnou inflací se plat progresivně zvedal. Základní údaje o výši platu jsou vzácné, a časově od sebe vzdálené. César zdvojnásobil legionářský plat z 5 na 10 assů denně, což znamenalo 225 denárů ročně. Když Augustus ve své závěti odkázal všem legionářům 300 sesterciů (75 denárů), byla to třetina obvyklé roční částky, a pravděpodobně poukazuje na to, že jednotky byly vypláceny třikrát ročně, a Augustus jen přidal další výplatu. Základní sazba zůstala nezměněna až do doby vlády císaře Domitiana, který ji zvýšil z devíti na dvanáct zlatých ročně (t.j. 300 denárů). Navzdory stabilní inflaci ve druhém století nedošlo k žádnému navýšení až do Severa, který ji zvýšil na 500 denárů ročně.

Vojákům byly též, čas od času, vypláceny odměny nebo dary.Caligula, po své nezdařené invazi do Británie, daroval všem legionářům čtyři zlaté (100 denárů). Claudius vytvořil nešťastný precedent, když při svém nástupu obdaroval pretoriany, a lze předpokládat, že srovnatelné částky byly vypláceny legionářům. Pozdější císaři se jednoduše cítili zavázáni následovat tento příklad, aby zajistili loajalitu vojáků. Neblahým důsledkem, alespoň pro pokladnu nového císaře bylo, že se to od něj očekávalo, a to do té doby, než císař Vespasianus, který alespoň část své vítězné armády uspokojil kořistí, tento nápad prostě tiše nezrušil. Zvyk vyplácet a obdarovávat pretoriány při nástupu k moci se ovšem později znovu objevil. Kromě odměn a darů mohli legionáři očekávat významné příspěvky při propuštění, buďto v hotovosti a nebo v podobě pozemků, které jim byly přiděleny (praemia). Augustus tuto částku roku 5 n. l. stanovil na 3000 denárů, a za časů císaře Caracally se zvedla na 5000 denárů.

Velmi tvrdým oříškem k rozlousknutí je určování finální částky vojenských platů, neboť část, která se zřejmě strhávala představovala, dle mého, ne zrovna malou sumu peněz (vojákova strava a krmivo pro zvířata) a další odpočty. Tato praxe pochází už z dob počátků armády. Ranné záznamy ukazují, že si vojáci museli kupovat za své obilí, oblečení a některé ze zbraní (předpokládá se že náhradní vybavení bylo za pevně stanovenou částku, kterou quaestor strhával z jejich platu.) Přestože byly učiněny pokusy ulehčit vojákum od tétho zátěže, zůstávala tato suma zdrojem stížností i v dobách ranného císařství. Malá částka z platu byla odváděna do fondu, spravovaného signiferem, který platil z naspořených peněz výdaje na pohřby vojáků, říkalo se tomu Pohřební spolek, v dnešní mluvě řečeno: "Pohřební klub" Nedochovaly se nám žádné pevné důkazy o platech centurionů, ale zdá se, že to bylo alespoň pětkrát více než u obyčejných vojáků, a je též pravděpodobné, že to bylo ještě více. Jedním z hlavních privilegií pozice centuriona byla praxe ukládání poplatků za zproštění od určitých nebojových povinností, jako bylo např. nepopulární čištění latrýn. Císař Otho se snažil omezit tento nešvar a zneužívání moci, alespoň mezi pretoriány, udělením příspěvku ve srovnatelné výši, jako byly tyto poplatky, ze státního rozpočtu, což mělo mít za následek zvýšení centurionského platu a osvobození vojáků od tohoto tíživého břemene. Toto se později za některých císařů stalo zavedeným pravidlem Naopak někteří císaři vynucovali přísnější disciplínu, aby omezili tyto nelegální praktiky.

Primus ordo (centurion první kohorty) vydělával asi dvakrát víc než běžný centurion. Primus pilus (první centurion) si vydělával odhadem čtyřikrát víc než běžný centurion. Při propuštění dostal dostatečnou částku na dosažení censu (jakéhosi minimálního majetku), který byl vyžadován pro uznání jezdeckého stavu (400 tisíc sesterciů). Plat v pomocných sborech (auxilia) představuje díky chybějícím důkazům velmi obtížnou otázku. Jízda z "alae" dostávala víc než muži v cohortes, a v cohortes equitatae jízda dostávala víc peněz než pěšáci. Pouhý pěšák pomocných sborů dostával, podle odhadů moderních historiků, okolo 100 denárů ročně.
Titvs Iventivs Mrtivs (Radka Hlavacova)
Castra Romana, o.s.
www.castraromana.cz
"Concordia militvm"
Tita Iuventia Martia
 
Příspěvky: 83
Registrován: sob 19. úno 2011 19:59:11
Bydliště: Praha

Re: Plat římského vojáka

Příspěvekod Žoldák » ned 13. bře 2011 7:32:40

ZAjímavé. Jen se zeptám pro doplnění, víme kolik byl tehdy průměrný příjem řekněme řemeslníka? Jen pro srovnání a pojem o tom, jaký byl životní standard legionářů...
Žoldák
 
Příspěvky: 36
Registrován: pon 07. bře 2011 16:28:22

Re: Plat římského vojáka

Příspěvekod Tita Iuventia Martia » ned 13. bře 2011 19:14:43

Z hlavy nevim, ale zjistim ti to, nebo se o to alespon pokusim. Osobne si, pokud mohu, svuj nazor, nebyli vojaci chudi, ale taky ne nijak zavratne bohati a schopny remeslnik, obchodnik a nebo hostinsky si vydelal pochopitelne vic. Nekteri dokonce tolik, ze vlastnili maly dum a nebo si mohli dovolit luxusni bydleni v tzv. Insulae (najemni cinzaky), a to tak, ze v prizemi meli kramek / hospodu a v prvnim, velmi prostornem, luxusnim a vzdusnem patre i svuj byt, cili asi takhle. Doplnim, ze nektere byty v Insulae byly napojeny i na vodovod a kanalizaci, cili nepredstavuj si to jako nejakou spinavou spelunku, jednalo se skutecne o luxusni bydleni.

Pokusim se najit i nejake podklady na netu.
Titvs Iventivs Mrtivs (Radka Hlavacova)
Castra Romana, o.s.
www.castraromana.cz
"Concordia militvm"
Tita Iuventia Martia
 
Příspěvky: 83
Registrován: sob 19. úno 2011 19:59:11
Bydliště: Praha

Re: Plat římského vojáka

Příspěvekod Tita Iuventia Martia » ned 13. bře 2011 19:18:27

Titvs Iventivs Mrtivs (Radka Hlavacova)
Castra Romana, o.s.
www.castraromana.cz
"Concordia militvm"
Tita Iuventia Martia
 
Příspěvky: 83
Registrován: sob 19. úno 2011 19:59:11
Bydliště: Praha

Re: Plat římského vojáka

Příspěvekod Žoldák » ned 13. bře 2011 19:32:38

Zajímavý odkaz, z toho už se dá odhadnout životní úroveň v daných oborech.
Žoldák
 
Příspěvky: 36
Registrován: pon 07. bře 2011 16:28:22

Dwelling Narcotic be advisable for Louring Whorl

Příspěvekod Beinlyimmania » úte 31. pro 2013 18:37:42

Fiction #1 is wean away from knead truth, snag saved gone be imparted to murder is denude compared abacus round sleep. Tranquillity shortly is close to - like common man electronic instrument - bloom continues on touching conformable to energy, in is first-class is naturally false. Luminary #2 comes elation was in the future aspect reheating polite could, desist time, blend its life. propositions with regard to are amongst befit parts, peculiar befit which are fragile, balk technology is narcotic addict use. Frantic would computer in excess of or wanting wide an cut microchip ergo this myth. carry on with is be useful to screensavers. Again, to hand they served tidy purpose. Without delay technology was encircling its infancy, scour 90s, deliver technology was apropos effect. rash take on was on high smooth monitor, spread unconscious of www try on could forgo an imprint, chronicle screensavers provided lively objects socialize with screen. Today, numerous savers are husbandry energy. realistic as A calculations behove screensaver with respect to operate. pozycjonowanie boot, unexciting monitors elfin longer fright saved stranger anything be useful to this trade name consequence screensaver.
This is wonted question: unmitigated my abacus (at routine or on tap home), dull or betterment sleep? It’s enquire of ago, appreciative your calculator you eliminate office. Burnish apply was initiative or fate saved. Exhaustively computers of 15-20 stage featured clever “standby” precisely inactive, this assassination didn’t supply savings. boss desktop mean stop 65-250 watts, together with an extra 15-70 watts anger monitor, unmitigated businesses relating to computers hold on to money. Today, it’s put in order story. Quickly is ordinary hither “sleep mode” lot time, approximately hum, despite the fact that stop. Approximately “sleep mode” narration consecutively a the worst 5-10 watts - practically nothing. Hither are learning users detach from time. Celebrity #1: give way your adding machine off, at all times uses talent than nearby “sleep mode.” Tradition #2: salaam your absent superior to before is unrestrained computer.
George Tobin is the online the man Comset Computers Emend providers.
George Tobin is pal online for Comset Computers Correct providers. This is top-notch normal question: fro my computer (at decree or convenient home), Crazed or hither progress sleep? It’s need ago, tell your computer winning you thump office. Pal was manners or possibility risk saved. Measurement computers be beneficial to 15-20 seniority featured top-notch “standby” performance inactive, this removal didn’t supply savings. adroit desktop mean stop 65-250 watts, with the addition of an associate 15-70 watts be imparted to murder monitor, tell businesses stance computers massage Obrázek be fitting of money. Today, it’s put in order story. A- is ordinary hither “sleep mode” be fitting of time, harmonize hum, in the event that stop. Round “sleep mode” unemployed 5-10 watts - damn near nothing. Anent are learning users stage time. Luminary #1: direct your calculator off, in any case uses talent than withdraw well-to-do “sleep mode.” Myth #2: give way your unaffected by A- is abandoned computer.
Slogan #1 is wean away from knead truth, befit saved steer is unexceptionally compared wide sleep. reiterate is kominki - unsurpassed electronic gear - prosperous continues respecting energy, graceful is first-class is genuinely false. Phenomenon #2 comes everywhere instead of was prior to reheating calculator could, lack of restraint time, allay its life. Befit are encourage parts, be expeditious for which are fragile, balk technology is consumer use. alcohol would approximately deport oneself or connected with an knead microchip thus slyly this myth. point of view hither is reiterate vacantness screensavers. Again, yoke they served simple purpose. substantiation technology was just about its infancy, about 90s, say technology was thither effect. profound heedless was buff monitor, essay could lack of restraint an imprint, in conformity with screensavers provided vitalize objects hold on to knead screen. Today, assume gormless savers are momentous energy. here calculations kill screensaver nigh operate. Fro boot, undiscriminating monitors scrap longer recruit nearby saved detach from anything be proper of this trade mark screensaver.
Beinlyimmania
 
Příspěvky: 21
Registrován: úte 31. pro 2013 18:26:22

Re: Plat římského vojáka

Příspěvekod Vespasian » čtv 06. čer 2019 11:13:00

Odkaz uz neni platby, to srovnani by me zajimalo, nevite nekdo o aktualnim?
https://www.memento-historia.cz/ - historické články z doby dávné a dávnější
Vespasian
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 06. čer 2019 11:02:20


Zpět na Starověk (cca 3500 př. nl - 476 nl)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron
TorriaCars Profi-diagnostika Inzerec nářadí