Pořiďte si levné a kvalitní palubky na jakoukoliv stavbu.

Winston Churchill

Winston Churchill

Příspěvekod Žoldák » stř 16. bře 2011 18:57:39

Winston Churchill se narodil 30. listopadu 1874 na zámku Blanheim, který leží nedaleko Woodstocku. Jeho otcem byl Randolph Churchill, matkou Jennie Jerome Churchill. Jeho otec byl, jako později jeho syn, politik a vyvedl v 80. letech britské konzervativce z krize. Malý Winston byl 27. prosince 1874 pokřtěn v blanheimské kapli.

V roce 1875 se rodina Churchillových přestěhovala do Londýna. Zde se o Winstona starala především jeho chůva.

Již v sedmi letech byl Winston poslán do školy v St. James, kde však strávil jen dva roky, protože ho učení nebavilo a neměl pro ně pochopení. Byl tedy přeřazen na jinou školu, do Brightonu. Ani zde ho však učení nijak neuchvátilo a stal se propadajícím žákem. Jeho nezájem pak pokračoval i na další škole v Harrow.

Ve svých 18 letech, tedy v roce 1893, se Churchill rozhodl po svých studentských neúspěších zkusit štěstí na vojenské akademii v Sandhurstu. V lednu 1895 mu umírá otec. Jeho vojenská kariéra však byla na vzestupu a v březnu se Churchill stává poručíkem 4. husarského pluku.

V listopadu téhož roku se stává vojenským dopisovatelem na Kubě. Poté strávil celý rok 1986 v Indii, kde bojoval proti vzbouřencům. V roce 1987 se účastní Kitchenerovy expedice v Súdánu.

V těchto letech se v Churchillovi objevil jeho talent pro psaní. Začal psát již jako dopisovatel na Kubě a později se jeho nadání plně projevilo po Kitchenerově expedici, když o ní napsal knihu. Psaní ho velmi bavilo a přinášelo mu i finanční prostředky.

Začátek Churchillovy politické kariéry datujeme do roku 1899, kdy kandidoval za konzervativce do dolní sněmovny. Tato kandidatura však byla neúspěšná a Churchill nebyl zvolen. To se mu podařilo až o rok později, když byl v dalších volbách zvolen hlavně díky své popularitě, kterou si získal v búrské válce. Byl v ní totiž zajat a podařilo se mu uprchnout. O tomto svém útěku napsal - jak jinak - další knihu, která mu vynesla velkou popularitu.

Mladý Churchill tedy vstoupil do politiky již v 25 letech. Začal však tušit, že nemá u konzervativců moc velkou šanci stát se významnější než do této doby byl a také se mu zdálo, že jsou již konzervativci po 20 letech vládnutí takzvaně opotřebovaní. A tak udělal něco zcela nečekaného - roku 1904 utekl od konzervativců k liberálům.

Jeho politická kariéra se začala plně rozbíhat po roce 1906, kdy se po volbách, které liberálové vyhráli, stává nejdříve zástupcem ministra kolonií a později v roce 1908 dokonce ministrem obchodu. Dalšího povýšení se mu dostává v roce 1910, kdy se stává ministrem vnitra a o rok později ministrem námořnictva. Mezitím se stačil roku 1908 oženit, jeho vyvolenou byla Clementine Ogilva Hozierová.

Jako ministr námořnictví viděl nedostatky v britské flotile a začal její přebudovávání, i když mu na to chyběly peníze. Během války začal vypracovávat návrh na porážku Turecka, které bylo na straně Trojspolku. Spočíval v námořním útoku na Cařihrad. Tento útok, který proběhl v březnu 1915 však nebyl úspěšný. Anglické vojsko se sice v Cařihradu vylodilo, ale turecké posily zahnaly Brity do moře. Ve skutečnosti šlo o dost velký masakr a Churchillův velký osobní propadák; tuto akci mu jeho odpůrci vytýkali ještě za druhé světové války a do smrti mu ji nezapomněli.

Tímto neúspěchem byl zpečetěn osud liberální vlády, která byla donucena konzervativci ke společné koalici. To znamenalo pro Churchilla konec ve vládě, protože byl pro konzervativce samozřejmě nepřijatelný jednak kvůli tomu, že přeběhl v roce 1904 k liberálům, a také kvůli nepovedené vojenské akci v Turecku.

Po svém vyhazovu z vlády se Churchill přihlásil do armády, kde působil jako major. Ač ve válce nestrávil mnoho času, protože se již v roce 1916 se vrátil po pádu vlády zpět do sněmovny, byl povýšen na podplukovníka.

Ač se v květnu 1916 Churchill dostal zpět do sněmovny, nemohl zastávat žádnou funkci ve vládě, protože konzervativci byl neustále odmítán. Zpátky do vlády se vrací až v červenci roku 1917, kdy se stává ministrem výzbroje.

Po nových volbách v roce 1918 zastával Churchill ministerstvo války až do roku 1921, kdy se stal ministrem kolonií. Po dalších volbách v roce 1922, ve kterých liberálové neuspěli, musí Churchill samozřejmě z vlády odejít.

Ač se to zdálo k neuvěření, tak Churchill v roce 1924 přechází od liberálů zpět ke konzervativcům. Za ně usedl ve vládě jako ministr financí. Na tomto úřadě vydržel Churchill celých 5 let. Po těchto 5 letech v roce 1929 padla konzervativní vláda a konzervativci včetně Churchilla přešli do opozice.

Do vlády se však brzy vrátili, a to po vyhraných volbách v roce 1931. Churchill však v této vládě nezískal žádnou funkci. Trápil se tím a nemohl se nijak vyžívat, avšak stále byl poslanec. Mezitím se věnoval dětem a svým koníčkům. V tomto stavu se nacházel až do roku 1937.

Zde již byla zřejmá hrozba Hitlera. Churchill jako jeden z mála, ne-li jediný, vystupoval proti Chamberlainově politice usmiřování, a to velmi tvrdě. Dělal opozici ve své vlastní straně. Byl mnohými považován za fanatického blázna a označován za válečného štváče, tak jako později Hitlerem.

Když válka skutečně vypukla, znamenalo to zhroucení dosavadní Chamberlainovy politiky a při sestavování nového válečného kabinetu byl do něj přizván i Churchill, stejně jako za první světové války se stal ministrem námořnictví. Nenapravitelný dobrodruh Churchill navrhl podobně riskantní útok jako za první světové války na Turecko, ale tentokrát na Norsko. Přes Norsko totiž dováželi Němci železnou rudu. Ovšem celý plán skončil podobně jako invaze v Turecku za první světové války neúspěchem, i když ne tak krvavým. Britové byli odraženi a Norsko padlo do rukou Hitlera.

Chamberlain odstoupil v květnu 1940 po německé ofenzívě. Ještě v den odstoupení Chamberlaina přišel pro Churchilla vrchol jeho politické kariéry, stal se totiž proti všemu očekávání ministerským předsedou. Místo aby ho další neúspěšná akce politicky potopila, způsobila pád vlády, ve které byl ministrem, a vznik nové, pod jeho vedením. Britové si uvědomili, že budou potřebovat silného vůdce v boji proti nacismu, který se již nezadržitelně valil Francií, proti čemuž Churchill již nemohl nic udělat..

Po nástupu se snažil si upevnit moc a rozhodovat o všech důležitých krocích takříkajíc sám. A tak se sám jmenoval ministrem obrany. Jeho nejvýznamnějším obdobím byla doba Bitvy o Británii, kdy svůj národ vzdorovitě vedl s puškami z muzeí proti po zuby ozbrojené německé armádě. Rovněž se snažil navázat kontakt s USA a požadoval od nich pomoc. Churchill byl tedy ve funkci ministerského předsedy úspěšný.

Ovšem v letech 1941 a 1942 se jeho pozice začala otřásat. Británie totiž ztratila Indii. Rovněž padl Tobrúk. A tak chtěli někteří lidé Churchilla dokonce svrhnout, což se však nepodařilo.

Jeho pozice se silně stabilizovala po vstupu USA do války, a po bitvě u Stalingradu se válečné štěstí obrátilo proti Němcům. K rychlejšímu konci války velmi přispělo i to, že Britové rozluštili kódovací stroj Enigma a tak věděli téměř o všech akcích Němců. (Spekuluje se dokonce o tom, že britská vláda věděla o chystaném japonském napadení Pearl Harboru, ale Američany se rozhodla nevarovat, protože zoufale potřebovala, aby se zapojili do války).

Po skončení druhé světové války byl Churchill stále poslanec a pracoval v opozici. V této době odmítl nabízený titul vévody. Jeho poslední šance přišla v roce 1951, kdy se stal předsedou konzervativní vlády. Zde setrval až do roku 1955. Bohužel však bylo jasné, že na tento úřad již nestačí, protože během tohoto období prodělal několik nemocí a mozkových mrtvicí. Proto v dubnu 1955 z politiky definitivně odchází.

Poté co odešel z politiky se začal věnovat cestování a svým přátelům. Začal však být stále více pronásledován nemocemi a na jednu z nich nakonec 24. ledna 1965 zemřel.

Jak již jsem psal, Churchill byl také vášnivý spisovatel a napsal několik knih. Jeho nejvýznamnějším dílem byly dějiny druhé světové války (Druhá světová válka). Za toto rozsáhlé dílo dostal Churchill velikého uznání a v roce1953 také Nobelovu cenu za literaturu. Churchill samozřejmě napsal i mnohá další díla, mezi něž patří například dějiny první světové války, dějiny britského impéria (Zrození impéria, Nový svět a Věk revoluce), líčení svého mládí (Mé životní začátky) atd.

Churchill se do historie zapsal mimo jiné svými slavnými řečmi a také mnohými slavnými výroky, např.:

1. Brankáři se podobají v mnohém ministerským předsedům. Také padne všechno na jejich hlavu
2. Žádné problémy se nevyřeší uložením k ledu
3. Nemluvte o chybách, ty budou mluvit samy za sebe
4. Není lepší investice pro kteroukoli společnost, než dávat mléko do miminek
5. Diktátoři jezdí na tygrech, z nichž se neodvažují slézt. A tygři začínají mít hlad
6. Kapitalismu je vlastní jedna vada, a to že nerovnoměrně rozděluje bohatství; socialismu je naproti tomu vlastní jedna ctnost, a to že rovnoměrně rozděluje bídu
7. Řečník má vyčerpat téma, nikoli posluchače
8. Mají-li dva lidé stále stejné názory, je jeden z nich zbytečný
9. V poslední době čtu tak strašné věci o kouření, že jsem se rozhodl přestat číst
Žoldák
 
Příspěvky: 36
Registrován: pon 07. bře 2011 16:28:22

Re: Winston Churchill

Příspěvekod Vladimír Dlhý » stř 27. dub 2011 15:23:39

Takisto aj poznamenal: ,, Anglicko a Francúzsko si mohli vybať medzi vojnou a hanbou. Vybrali si hanbu, budú mať
vojnu."
,,Ani demokracia nie je dokonalá, ale je to to najlepšie, čo zatiaľ ľudstvo vymyslelo."
O Kolumbovi poznamenal toto: ,,Odcestoval bez toho, aby vedel kam. Vrátil sa bez toho, aby vedel, kde bol. A ešte dnes musíme za jeho cestu platiť."
Vladimír Dlhý
 
Příspěvky: 32
Registrován: pon 21. úno 2011 13:13:34

Re: Winston Churchill

Příspěvekod PetraVidlonova » čtv 28. kvě 2015 12:51:08

Napadám mne, opačně by to nefungovalo, kdyby si zvolili válku, hanbu by neměli.
PetraVidlonova
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 28. kvě 2015 12:46:21


Zpět na Biografie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron
TorriaCars Profi-diagnostika Inzerec nářadí